Wrażenia z konferencji "Edukacja przygodą"

Fundacja objęła patronat nad trzecią edycją ogólnopolskiej konferencji „Edukacja przygodą” organizowanej  w dniach 16-17.10.2015 przez Fundację "Nasza Ziemia", Pracownię Nauki i Przygody, Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego i Lasy Państwowe, a poświęconej zagadnieniom outdoor/ adventure/ experiental education w Polsce (zwanego czasem wychowaniem przez przygodę, pedagogiką przygody, wychowaniem plenerowym, turystyką aktywną lub pedagogiką przeżyć).
W ramach patronatu Fundacja dofinansowała udział w konferencji pięciu instruktorkom, które zgłosiły chęć uczestniczenia w zajęciach. A oto ich wrażenia spisane na gorąco:

"Na początku chciałabym podziękować Fundacji za możliwość wzięcia udziału w konferencji Edukacja Przygodą. Było to dla mnie ważne z dwóch powodów.
Pierwszym jest to, że jestem instruktorką która prowadzi gromadę zuchową i outdoor education towarzyszy mi już od dłuższego czasu w tej działalności. Chciałam uczestniczyć w konferencji aby poznać nowe sposoby przekazywania wiedzy i umiejętności w tej formie. Druga istotna kwestia to, to że zajmuję się dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Dla nich dużo trudniej jest realizować Edukację Przygodą ponieważ pewne bariery architektoniczne są czasami "nie do przejścia". Chciałam nauczyć się sposobów przeniesienia tej edukacji z zewnątrz do wewnątrz aby bez względu na pełno-, lub niepełno - sprawność każdy mógł korzystać z dobrodziejstw przyrody. Myślę, że się udało zrealizować te dwa cele które wcześniej sobie założyłam. Poznałam kilkoro młodych osób z którymi mogłam wymienić się doświadczeniem i pomysłami. Czas który poświęciłam na Konferencję Edukacja Przygodą uważam za spędzony bardzo dobrze. Znalazłam się dokładnie w tym miejscu, czasie i z tymi ludźmi z którymi powinnam. Wyjeżdżając z Jedlni, pomyślałam, że to właśnie było to na czym mi zależało.

Jeśli będzie taka możliwość bardzo chętnie wzięłabym udział w kolejnej edycji Konferencji "Edukacja Przygodą".

Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!
pwd. Magdalena Trojan HO
Hufiec ZHP Piast Poznań - Stare Miasto im. Powstańców Wielkopolskich 1918/1919
Chorągiew Wielkopolska"

"Do wyjazdu na konferencję Edukacja Przygodą zachęcił mnie artykuł naszej dawnej mazowieckiej instruktorki, Agi Leśny, w kwartalniku Organizacji Harcerek ZHR KRAJKA. Agnieszka po odejściu z ZHR stworzyła Pracownię Nauki i Przygody specjalizującą się właśnie w outdoor education i organizującą co 2 lata konferencję o tej tematyce. Miło jest wiedzieć, że nie tylko nasza szara brać wierzy w moc przygody i przyrody w kształtowaniu nie tylko młodych ludzi. Wieść gminna niesie, że to skauting dał podwaliny pod pedagogikę przygody!

Spotkanie w Jedlni - Letnisko było inspirującym czasem- żałuję tylko, że na spotkania, wymianę inspiracji i pytania było przewidziane tak mało czasu, a większość spotkań odbywała się w salach konferencyjnych a nie w tak pięknych okolicznościach przyrody. Zdradzę Wam sekret - mój ulubiony środek relaksu - to środek lasu!

Myślę, że to początek miłej przygody- taki kolejny krok  w przyrodę/ przygodę, ale pod innym kątem i z innymi formami!

Bardzo dziękuję Fundacji Harcerstwa Drugiego Stulecia za możliwość uczestnictwa w konferencji!

Do zobaczenia na szlaku!
hm. Gocha Rogowska HR
komendantka Mazowieckiej Chorągwi Harcerek ZHR"

 

"Ogólnopolska Konferencja Edukacja Przygody to forum wymiany myśli i doświadczeń, na którym miałam okazję poznać specjalistów i pasjonatów tematu. Do udziału zachęcił mnie program, zwłaszcza tematyka edukacji alternatywnej. Dwa dni konferencji, wypełnione wykładami i warsztatami, minęły szybko.
Cieszy, że jest tyle organizacji, środowisk i ludzi którym bliska jest edukacja przygody i którzy chętnie dzielą się tym z innymi. Poznałam projekty organizowanych rajdów i biegów przygody, konkretne narzędzia pracy.
Cieszy również "iż Polacy nie gęsi" i własne doświadczenia z edukacją przygody mają. Zarówno harcerstwo, jak i działania tatrzańsko-żeglarskie gen. Zaruskiego, to świetny na to przykład. Pojawiła się refleksja o konieczności używania polskich odpowiedników nazw, by odwoływać się do tego co już wypracowane i "nasze".
Konferencja to dobry początek na zagłębienie się w temat, to możliwość spojrzenia w szerszym kontekście na swoją pracę - tu zwłaszcza pytanie jak po 100 latach harcerstwo wpisuje się w edukację przygody?
Zachęcam do udziału i współorganizacji następnej konferencji - warto!

hm. Magdalena Grochala HR"

 

Jak było? 
Było cudownie! Przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy chcą zmieniać edukację, chcą uczyć inaczej, którzy rozumieją co to nauka przez zabawę. Było sporo inspiracji i ciekawych historii. Nie zabrakło mowy o harcerstwie i samych harcerzy, bo wśród 120 uczestników i prelegentów ok. 20 to właśnie harcerze. Były ciekawe warsztaty i wykłady. Naładowałam akumulatory, które wykorzystam w swojej harcerskiej pracy. 
A na pytanie: gdzie będziemy za 2 lata, wspólnie odpowiedzieliśmy wszyscy razem "na IV Konferencji Edukacja Przygodą". :)
Dziękuję za możliwość pojechania tam. Było warto!
Pozdrawiam,

phm. Anna Markiewicz
Hufiec ZHP "Piast" Poznań - Stare Miasto

 

Dwa dni konferencji „Edukacja przygodą” i człowiek od razu ma głowę pełną przemyśleń, pomysłów, marzeń do zrealizowania! Myślę, że każdy z uczestników, wrócił z niej zadowolony, ja chciałabym polecić każdemu by w przyszłości nie wahał się ani minuty i brał w niej udział. Dla kogo ona jest? Dla każdego, kto jest związany w jakiś sposób z edukacją i wychowaniem, zatem dla harcerzy i harcerek w sam raz! Do przyjazdu na konferencję zachęciła mnie Aga Leśny, podczas ostatniego warsztatu „Adventus #6”, który jest jak to mówi „jej dzieckiem” i jednym z działań Pracowni Nauki i Przygody.
Miło było usłyszeć, że skauting miał w tym wszystkim swój duży udział, Baden Powell dał „podwaliny” pod pedagogikę przygody.  Siłą tej konferencji są niesamowici goście, ludzie którzy przyjeżdżają i dzielą się tym co mają- doświadczeniem, pomysłami. Na końcu konferencji zostaliśmy zapytani z czym stąd wyjeżdżamy- odpowiedź mojej grupy brzmiała „nie wiemy”! Trudno było zebrać wszystkie myśli, warsztaty, nauki które pobraliśmy i wybrać jedno. Nasze „nie wiemy” jest jednak bardzo owocne (ja osobiście wykorzystuję zdobytą wiedzę nie tylko w pracy z hufcem, ale również zawodowo- w pracy z uczniami w jednej z szkół podstawowych) i tak jak powiedziałam, mam nadzieję że zobaczymy się również za dwa lata!

Dziękuję również Fundacji Harcerstwa Drugiego Stulecia za umożliwienie brania udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Pwd. Marta Wodnicka HR

Galeria