Watra pamięci Druha Kamyka i Jego Bohaterów (20.03.2014)

Posłuchajcie opowiadania o ludziach,
którzy (…) potrafili żyć pełnią życia

 

Drogie Druhny i Drodzy Druhowie,

 

W tym roku mija 111 rocznica urodzin Druha Aleksandra Kamińskiego, za kilka miesięcy hołd składać będziemy bohaterom innej jego wielkiej opowieści - Zośki i Parasola podczas obchodów Rocznicy Powstania Warszawskiego.
Zanim 1 sierpnia zjedziemy do Warszawy, stańmy jak co roku w marcu wokół Rudego, Alka, Zośki...

W przeddzień rocznicy śmierci hm Jana Bytnara i hm Aleksego Dawidowskiego spotkajmy się razem 29 marca w Warszawie, by wspominać Ich życie i uczcić Ich pamięć.
Zapraszamy Was, Wasze harcerki i harcerzy na watrę pamięci Druha Kamyka i Jego Bohaterów!

W programie:

11.30 spotkanie drużyn, zastępów i instruktorów na apelu w ogrodach Wspólnoty Polskiej
12.00-14.00 pokaz filmu "Oni szli Szarymi Szeregami" oraz spotkanie z jego twórcą Panem Mariuszem Malcem i konsultantem historycznym najnowszego filmu "Kamienie na szaniec" hm. prof. Grzegorzem Nowikiem w domu Wspólnoty Polskiej (ul. Krakowskie Przedmieście 64, Warszawa)
14.00-15.15 wspólny posiłek, czas na chwilę wytchnienia
Po obiedzie dla chętnych: Co Rudy, Zośka i Alek śpiewali na harcerskich ogniskach? Warsztaty "Harcerskie piosenki z przykurzonych śpiewników" prowadzi hm. Marcin Bieliński
15.30-16.30 uroczysta Msza święta w „Kościele garnizonowym Szarych Szeregów” – kaplicy ss. Urszulanek przy ul. Wiślanej 2 w Warszawie, gdzie odbyło się pierwsze nabożeństwo po śmierci Rudego i Alka
16.30-18.00 wieczornica harcerska w domu sióstr z gawędą o Kamieniach na szaniec, przygotowaną przez hm. Ewę Hoffmann-Piotrowską, autorkę posłowia do najnowszego wydania książki A. Kamińskiego
18.30-21.00 spotkanie i dyskusja w Domu Spotkań z Historią dla instruktorów, harcerek/harcerzy starszych, wędrowniczek/wędrowników o najnowszym, wywołującym rozliczne polemiki filmie Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec z udziałem historyków, krytyków filmowych i twórców filmu – warto poznać argumenty, posłuchać specjalistów i poznać archiwalne materiały! GORĄCO POLECAMY! (DSH, ul. Karowa 20, Warszawa)

 

Opowieść nadal trwa... Nie zaniedbujmy pamięci...
Czuwajmy!

 

hm. Ewa Hoffmann-Piotrowska i hm. Magdalena Masiak
Wydział Komunikacji przy Naczelnictwie ZHR

 

P.S. Na wszystkie spotkania możecie też zabrać chętnych przyjaciół i członków rodziny.

 

Ponadto w ramach obchodów 71 Rocznicy „Akcji pod Arsenałem”zapraszamy serdecznie na:

22.03 godz.18.30 spotkanie w Domu Spotkań z Historią, na temat książki Kamienie na szaniec (DSH, ul. Karowa 20, Warszawa)
Spotkanie będzie poświęcone współczesnej recepcji książki, która przez dziesięciolecia utrwalała etos Szarych Szeregów i formowała postawy młodych Polaków. O przesłaniu „Kamieni na szaniec” i aktualnym odbiorze tej książki dyskutować będą między innymi prelegenci i goście:
dr hab. Wojciech Feleszko – wnuk Aleksandra Kamińskiego
dr Ewa Hoffmann-Piotrowska – literaturoznawca
Marek Frąckowiak – wydawca i twórca Niezależnego Wydawnictwa Harcerskiego
Witold Broniewski – syn Stanisława Broniewskiego „Orszy”
prof. dr hab. Grzegorz Nowik – historyk, znawca dziejów konspiracyjnego harcerstwa
oraz harcerze i instruktorzy harcerscy, w tym patrolowi 44. Rajdu Arsenał.
Wystąpienia uzupełnią fragmenty filmu Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem”, oraz materiały archiwalne, udostępnione przez NWH.
O godz. 20.00 rozpocznie się druga część spotkania na temat filmu historycznego - jego możliwości oddziaływania i bycia alternatywą do książki, poprowadzona także na podstawie ekranizacji Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec.
W nocy z 22/23 marca 23.03 godz. 4.30 rano, w godzinę aresztowania Janka Bytnara – wyzwanie dla ciekawych i dzielnych!
Spotykajmy się na krótkie, acz intensywne w przeżycie spotkanie na Al. Niepodległości 159! Wspólnie z dawnymi harcerkami z Mokotowa chcemy przywrócić tradycję spotykania się osób, którym bliska jest tradycja Szarych Szeregów w dniu aresztowania "Rudego” pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie pod Jego domem rodzinnym, z którego został wyprowadzony.
26.03 Stowarzyszenie Szarych Szeregów zaprasza nas na Mszę Świętą i Apel Poległych.
To bardzo ważne, żebyśmy tam byli i dali świadectwo, że wydarzenia opisane w „Kamieniach na szaniec” nie są nam obojętne! Zapraszamy szczególnie Mazowsze – indywidualne harcerki harcerzy oraz drużyny – do zobaczenia! (ul. Długa, Warszawa)
Nabożeństwo w Katedrze Polowej - godz. 16
Uroczystość przed Arsenałem – godz. 17.30

 

WAŻNE Informacje dla drużyn spoza Warszawy:
Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniach wszystkich zainteresowanych z całej Polski - indywidualnych uczestników, zastępy i drużyny!
Prosimy o zgłaszanie potrzeby noclegu mailem na adres: madzia.masiak@gmail.com.