Scenariusze lekcji dla gimnazjum "KSIĄŻKA a FILM" (22.03.2014)

logo scenariuszy

 

Zamieszczamy trzy scenariusze lekcji języka polskiego dla klas gimnazjalnych, opisujące przeprowadzenie zajęć poświęconych książce Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec” i zrealizowanemu według niej najnowszemu filmowi Roberta Glińskiego.

Adaptacja ta wzbudziła wielkie kontrowersje w środowiskach harcerskich, szaroszeregowych, a także wśród wielu historyków i filmoznawców. Proponujemy więc nauczycielom przeprowadzenie według scenariuszy lekcji, które pozwolą młodzieży na uzyskanie narzędzi poznawczych pomocnych w wyrobieniu sobie opinii na temat bohaterów książki, jej przesłania, kontekstu historycznego a także ich odzwierciedlenia w przywołanej produkcji filmowej.

Materiały te, odpowiednio zaadaptowane, mogą być też wykorzystane przez instruktorów harcerskich do przeprowadzenia zbiórek.

 

Maria Mazurkiewicz
Scenariusze lekcji nt. filmu Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec.

  1. Temat: „Ta młodość nie myśli o zgliszczach”. Bohaterowie Kamieni na szaniec.
  2. Temat: Adaptacja — twórcza zdrada czy zdrada twórczości?
  3. Temat: „To, że tych wartości nie umiemy mierzyć, wcale nie znaczy, że ich nie ma.” Świat wartości bohaterów Kamieni na szaniec.

 

logo NWH

Scenariusze lekcji opracowane dla Niezależnego Wydawnictwa Harcerskiego
Warszawa, 2014
© Copyright by Maria Mazurkiewicz
© Copyright by Niezależne Wydawnictwo Harcerskie

 

Wszelkie niekomercyjne wykorzystanie scenariuszy - do prowadzenia zajęć lub publikacji — dozwolone i zalecane! Oczywiście, z podaniem źródła.