LIST OTWARTY INSTRUKTORÓW ZHP ZE ŚRODOWISKA KRAKOWSKIEGO
W całym kraju trwają dyskusje na temat przeobrażeń zachodzących w naszym życiu społecznym. Krakowska kadra instruktorska wyraża przekonanie, że w dyskusji tej nie zabraknie głosu naszego Związku.
Wiedząc, że ZHP jest ważnym ogniwem we froncie wychowania dzieci i młodzieży, dążymy do tego, by harcerstwo było lepsze i aby spełniało oczekiwania społeczeństwa.
Chcemy zmian w trzech kierunkach:
- Harcerstwo musi być organizacją wychowującą dzieci i młodzież, stojąca na gruncie Konstytucji PRL, realizującą cele tej konstytucji - a nie organizacją polityczną dla dzieci i młodzieży.
- Harcerstwo musi być organizacją demokratyczną w praktyce swojego działania.
- Harcerstwo musi być organizacją samodzielną, co musi znaleźć potwierdzenie w statucie.
Żądamy więc:
- SAMODZIELNOŚCI I NIEZALEŻNOŚCI ZHP
- Wystąpienia z federacji SZMP
- Samodzielności programowej.
- Współpracy ZHP z innymi organizacjami młodzieżowymi na zasadach równości i partnerstwa.
- ZHP powinien być partnerem szkoły w procesie wychowania dzieci i młodzieży. W swej działalności nie podlega szkole.
- Usunięcie wstępu do Statutu ZHP.
- DEMOKRACJI I SAMORZĄDNOŚCI W ZHP
- Realnie demokratyczne wybory do wszystkich władz ZHP, oparte na zmienionej ordynacji wyborczej gwarantującej równość, tajność i proporcjonalność głosowania.
- Przywrócić czynne i bierne prawo wyborcze do władz Związku na zasadach wyłączności tylko instruktorom mianowanym po zobowiązaniu instruktorskim.
- Ustępująca rada ma prawo zaproponować nie więcej niż 1/3 kandydatów statutowej liczby nowo wybieranej rady, pozostałe kandydatury zgłaszane są przez wyborców z sali bez ograniczeń.
- Jedyną ostateczną instancją zatwierdzającą wybór funkcyjnych jest wybierająca Rada. Na decyzję tę nie mogą mieć wpływu władze admini-stracyj no-polityczne.
- Zlikwidowania niedemokratycznych praktyk powoływania w skład Rady wszystkich szczebli ZHP instruktorów nie pochodzących z wyboru.
- Rozdział ciał ustawodawczych (np. komendant hufca nie może z urzędu przewodniczyć radzie). Rada wybiera swojego przewodniczącego.
- Systematycznego rozliczania przedstawicieli Rad Hufców, Chorągwi, NRH przez wyborców.
- Skrócenie kadencji Rad Hufców i Chorągwi do lat dwóch.
- Podejmowanie uchwał poprzez głosowanie odbywa się w sposób tajny tylko na wniosek co najmniej 10% obecnych, uprawnionych do głosowania.
- Programowanie pracy Związku powinno odbywać się w oparciu o inicjatywy jednostek podstawowych (drużyn, szczepów, hufców).
- POWSZECHNEJ DOBROWOLNOŚCI, TOLERANCJI RELIGIJNEJ
- Likwidacji tzw. obowiązkowego procentu zorganizowania młodzieży w szkołach.
- Zniesienia praktyk organizowania obowiązkowych zajęć harcerskich w ramach zajęć szkolnych
- Związek nie może nikomu narzucać światopoglądu, powinien uznawać zasadę tolerancji religijnej i nie powinien ograniczać swobód w tej dziedzinie zgodnie z Konstytucją PRL.
- KADRA
- Każdy instruktor Związku powinien być przykładem postępowania zgodnego z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim.
- Przywrócenia, jako kardynalnej zasady, społecznego charakteru pracy instruktorów ZHP - z wyłączeniem niezbędnego personelu biurowo-finansowego.
- Zatrudnienie instruktorów na etatach i ryczałtach nie powinno być łączone z funkcjami pochodzącymi z wyboru.
- Wszelkie pobory instruktorów etatowych muszą pochodzić z budżetu ZHP.
- Wyłanianie kadry powinno następować spośród harcerzy po Przyrzeczeniu, tylko poprzez ich praktyczną działalność w drużynach i szczepach.
- Wprowadzenie obowiązkowej, corocznej weryfikacji instruktorów poprzez zaliczanie służby instruktorskiej przez odpowiednie instancje Związku.
- Przepracowanie regulaminu stopni instruktorskich. Podstawowym warunkiem jego przyznania powinna być posiadana wiedza i umiejętności instruktorskie. Konieczny jest bezpośredni sprawdzian wiedzy przed przyznaniem stopnia.
- Modyfikacji programów kursów instruktorskich z uwzględnieniem większej ilości zajęć praktycznych z metodyki.
- Stworzenie możliwości udziału kadry instruktorskiej w Akcji Obozowej poprzez prawne i praktyczne zapewnienie im urlopów społecznych.
- Zabezpieczenie pełnej realizacji Karty Praw i Obowiązków Instruktora ZHP.
- METODYKA
- Przywrócenia jedności organizacyjnej, metodycznej i programowej Związku - metodyka i nazewnictwo harcerskie w drużynach szkół ponadpodstawowych.
- Przywrócenia tradycyjnego umundurowania w całym Związku.
- Przeanalizowania całej oficjalnej metodyki pracy z uwzględnieniem 70-letniej tradycji ZHP i potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży. Zwrócenia w tym względzie szczególnej uwagi na regulaminy stopni i sprawności.
- Przywrócenia pierwotnego brzmienia Hymnu ZHP.
- Usunięcia akcji fikcyjnych, nierealnych w pracy z młodzieżą, a obliczonych tylko na efekt propagandowy; np. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Turniej Wiedzy Obywatelskiej, samoocena, Operacja Bieszczady 40 itp.
- Zaprzestania patronatu Związku nad akcjami typu Uniwersytet Młodych Racjonalistów, Azymut Huta Katowice, Akcja Wisła.
- Zaprzestania organizowania wielkich obozów, gdyż jedynie małe obozy mogą wypełniać zadania wychowawcze.
- INFORMACJA
- Odpowiednia propaganda ZHP w środkach masowego przekazu, podlegająca kontroli przez władze ZHP.
- Zapewnienia drużynom podstawowych podręczników metodycznych takich autorów, jak: J. Dargiel, J. Dąbrowski, A. Kamiński, Z. Łapińska, J. Parzyński, M. Wardęcki, Z. Wyrobek, W. Szczygieł, W. Szyryński, W. Nekrasz.
- Przywrócenia prasy metodycznej pionów programowych, dającej materiały metodyczne oraz treści zajęć, a to: "Zuchowe Wieści"; podobne dla drużyn harcerskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jakimi w latach 1945-49 były "Na Tropie". "Świat Młodych" oraz "Motywy" nie spełniają tych warunków.
- Przywrócenia "Wiadomości Urzędowych GK ZHP".
- Przywrócenia Wydawnictwa Harcerskiego (np. Horyzonty), podległego GK ZHP.
- FINANSE I KONTROLA WEWNĘTRZNA
- Uproszczenia i przybliżenia do życia wszystkich przepisów finansowych i gospodarczych oraz wydania ich wraz z obowiązującymi instrukcjami.
- Harctur i Centralna Składnica Harcerska powinny podlegać ZHP.
- Zapewnienia realnych możliwości pełnienia przez Komisje Rewizyjne szeroko pojętych funkcji kontrolnych.
- Zwołanie VII Zjazdu ZHP przed nadzwyczajnym IX Zjazdem PZPR.
Kraków, wrzesień 1980 r.