KRAKÓW 2018

W dniach 26-27 maja 2018 r. w Krakowie odbyła się Ogólnopolska Zbiórka Harcerstwa Niepokornego "W służbie Niepodległej”, w której uczestniczyło, ponad sto instruktorek i instruktorów Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego (KIHAM) i Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej (RHR), przybyłych na spotkanie z całej Polski. Reprezentowane były: Olsztyn, Warszawa, Gdynia, Gdańsk, Wejherowo, Łańcut, Duszniki Zdrój, Bydgoszcz, Wrocław, Poznań, Jelenia Góra, Jasło, Katowice, Kluczbork, Opole, Ostrzeszów, Gliwice.

Zbiórkę otworzył przewodniczący Rady Miasta Krakowa hm. Bogusław Kośmider, następnie głos zabrali organizatorzy hm. Wojciech Wróblewski i hm. Bogusława Pasieka-Butkiewicz (Przewodnicząca Rady FHDS) oraz bohaterowie tamtych wydarzeń hm. Stanisław Czopowicz (ówczesny Przewodniczący Rady Porozumienia KIHAM) oraz hm. Kazimierz Wiatr (senator RP) i hm. Krzysztof Krzyżanowski (ówczesny Naczelnik RHR).

Dzień pierwszy zakończył się wspólnym kominkiem, w trakcie którego gawędę wygłosił hm. Grzegorz Nowik. W niedzielę odbyła się Msza św. w Katedrze Wawelskiej z homilią wygłoszoną przez Ks. Bp. Kazimierza Górnego - pierwszego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. harcerskich. 

W trakcie dwudniowego spotkania odbywającego się w siedzibie Rady Miasta Krakowa, Muzeum Armii Krajowej oraz w  harcówkach krakowskich szczepów rozważano między innymi zagadnienia wynikające z Listu Krakowskiego z jesieni 1980 r., prezentującego ówczesne postulaty niepokornego harcerstwa. Zbiórka była także okazją do odnowienia kontaktów przez osoby, które nie widziały się nawet i 30 lat.

Były wspólne wspomnienia oraz momenty wzruszenia.

Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia bardzo dziękuje krakowskim szczepom z ZHR za pomoc w organizacji Zbiórki.Galeria