Dom "Zośki" i harcerski kamień w Zalesiu Dolnym

W Zalesiu Dolnym (gmina Piaseczno), przy ulicy Królowej Jadwigi 11 stoi drewniana willa w stylu dworkowym, jedna z niewielu zachowanych przedwojennych wilii zaprojektowanych przez Karola Sicińskiego, wybitnego architekta. Wartość zabytkowa wilii jest ważna, ale ta willa jest szczególna podwójnie - była ona własnością rodziny Zawadzkich, rodziców Tadeusza "Zośki", legendy Szarych Szeregów.

Widząc stopniową degradację wilii Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego powołało w maju 2015 roku Fundację "Dom Zośki", której zadaniem jest w pierwszej kolejności wykup domu od prywatnego właściciela, potem finansowanie bieżących wydatków na utrzymanie domu i w końcu stworzenie miejsca spotkań z historią tego domu i rodziny Zawadzkich, historii konspiracji w czasie i po II wojnie światowej, a także wspieranie działań edukacyjnych i kulturalnych w oparciu o ten szczególny dom.

Więcej o domu i fundacji, a także o wydarzeniach, które się wokół domu odbywają możecie się dowiedzieć na stronie Fundacji oraz na facebookowym profilu "Dom Zośki".

kamień w Zalesiu DolnymTo, że Fundacja została powołana w 2015 roku nie znaczy wcale, że wcześniej to miejsce było zapomniane. W Zalesiu Dolnym działała (i działa) drużyna harcerska imienia oczywiście Tadeusza Zawadzkiego "Zośki". Piękną historię opowiedzianą przez dawnego drużynowego Bohdana Orłowskiego, a związaną z historią tej drużyny i kamieniem pamiątkowym  opisała Małgorzata Szturomska w "Przeglądzie piaseczyńskim" z 27.01.2016 r. Historia jest tak ciekawa, że zamieszczamy skan artykułu, na prawdę warto przeczytać.