Dh hm Wiesław Jasiński odszedł na wieczną wartę

24 maja 2018 r. po ciężkiej chorobie zmarł hm. Wiesław Jasiński, autorytet instruktorski, wychowawca wielu pokoleń harcerskich i instruktorskich Trójmiasta.

Urodził się w 1932 roku na Polesiu w harcerskiej rodzinie. W latach 1945-48 był harcerzem i instruktorem w drużynie im.Zawiszy Czarnego w Ostrołęce. W latach 1957-62 będąc asystentem na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiejbył drużynowym Kręgu Starszoharcerskiego „Zodiak” działającym przy Politechnice. W czasach aktywności Kręgu był współpracownikiem ówczesnego Komendanta Chorągwi Gdańskiej ZHP Józefa Grzesiaka „Czarnego”.

W 1980 r.  jako członek Kręgu Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego w Gdańsku pełnił funkcję komendanta kursu „Płomienie” odpowiedzialnego za metodykę sztarszoharcerską. W latach 1983-1992 pełnił funkcję Przewodniczącego Kapituły Harcerza Orlego – Harcerskiej Szkoły Orląt Ruchu Harcerskim na Pomorzu.

Druh Wiesław był jednym z założycieli ZHR w 1989 r., a w 1991 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Zlotu z okazji 80-lecia harcerstwa w Olsztynie k. Częstochowy, organizowanego wspólnie przez ZHR i ZHP r. zał. 1918.

Wieloletni przewodniczący Komisji Instruktorskiej oraz Kapituły HR Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.

Emerytowany nauczyciel akademicki, docent Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, dziekan, specjalista z zakresu termodynamiki.

Odznaczony w roku 2008 na wniosek ZHR Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. odznaczony Krzyżem Honorowym ZHR „Semper Fidelis”.