Biuletyn nr 4 - 6.06.2013

 1. Kursy instruktorskie – konkurs dotacyjny

22 lutego 2013 roku został ogłoszony konkurs na dotację na organizację kursów instruktorskich. Napłynęły 73 listy intencyjne z sześciu organizacji harcerskich z Polski, Ukrainy i Litwy. Do drugiego etapu konkursu przeszły 33 wnioski. 22 maja br. konkurs został rozstrzygnięty. Zespół oceniający pod wodzą Marcina Wojdata dokonał wyboru 14 wniosków z 3 organizacji harcerskich. Rozdzielono 50.000 zł. dotacji. Szczegóły konkursu, lista dotowanych kursów wraz z wysokością dotacji na stronie Fundacji. W grudniu 2013 roku odbędzie się podsumowanie i uroczyste zakończenie pierwszej edycji konkursu dotacyjnego.

2. Kolejna debata harcerska w Pałacu Prezydenckim
12 czerwca 2013 w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się kolejna debata harcerska, której celem tym razem jest przedstawienie przez organizacje harcerskie propozycji kierunkowych zmian w przepisach prawnych ograniczających funkcjonowanie ruchu harcerskiego w Polsce oraz dyskusja z nad możliwością ich wprowadzenia. Dyskusja i propozycje przedstawione podczas debaty mają służyć sformułowaniu listy rekomendacji przy uwzględnieniu opinii zaproszonych gości i ekspertów.

3. "Harcerze pod baobabem" w DSH
14.06.2013 o 18:00 zapraszamy do Domu Spotkań z Historią w Warszawie na spotkanie poświęcone działalności środowisk harcerskich w skupiskach wychodźców polskich w Afryce w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu: w Ugandzie, Tanzanii, Rodezji i Kenii.
 
4. "Harcerze od Andersa" - relacja
Na stronie Fundacji dostępna jest szczegółowa relacja z kwietniowego spotkania w Domu Spotkań z Historią (wraz z galerią archiwalnych fotografii)

5. Wyprawa instruktorek do Afryki
Mocne grono 18 instruktorek (byłych i obecnych) z Kręgu Anonimowych Harcerek wybiera się w czerwcu 2013 na wyprawę do Afryki!!! Szczegóły wyprawy i adres bloga, który zamierzają prowadzić znajdują się na stronie Kręgu Anonimowych Harcerek (KAHy):

6. Wakacyjne życzenia i zaproszenia.
Redakcja biuletynu, już dziś, życzy wszystkim Druhnom i Druhom udanych wakacji. Z nadzieją, że spotkamy się gdzieś podczas naszych życiowych i harcerskich letnich wędrówek przesyłamy kilka zaproszeń:
  • 8 czerwca zapraszamy na IV Warszawski Piknik Archiwalny w znacznej mierze poświęcony historii harcerstwa i organizowany we współpracy z Muzeum harcerstwa w Warszawie oraz ZHP.
  • 15 czerwca 2013 roku Skauci Europy zapraszają na wieczorny spektakl historyczny do Amfiteatru na Bemowie w Warszawie.
  • W lipcu ZHR zaprasza harcerskie rodziny na dwa turnusy do swojego ośrodka w Ząbiu
  • 1 sierpnia, jak co roku, spotykamy się w Warszawie o 17.00 na Powązkach Wojskowych w kwaterze Szarych Szeregów. Chwilę później harcerki zapalają znicze na grobie Druhny Jagi Falkowskiej (1889 - 1944) w Alei Zasłużonych.
  • Od 17 do 25 sierpnia w Groniu k. Białki Tatrzańskiej odbędzie się XI Zlot Harcerskich Rodzin.
  • Od 6 do 12/15 sierpnia 2013 w Toruniu (na poligonie wojskowym) odbędzie się Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów „Wicek 2013”, organizowany wspólnie przez instruktorów ZHP i ZHR, w setną rocznicę urodzin patrona Ruchu Harcerskiego bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Przewidziano udział ok. 2000 harcerzy i skautów. W niedzielę, 11 sierpnia planowana jest debata.
  • W pierwszy weekend października (5/6. X) jak co rok odbędzie się spotkanie Kręgu Anonimowych Harcerek. Centrum tych spotkań, które odbywają się od ponad 50 lat jest niedzielna msza św. o 11.00 w kościele św. Marcina w Warszawie. Tym razem uczestniczki spotkania wybiorą się do Azji ;).

 

Miłej lektury

Cz!

w imieniu redakcji Biuletynu
Krysia Olszewska
redakcja@harcerstwo2stulecia.pl