Biuletyn nr 29 - 8.04.2017
Druhny i druhowie
Nie odzywaliśmy się do Was od kilku miesięcy ale to nie znaczy, że w Fundacji nic się nie dzieje - dzieje się kilka ważnych spraw:
- W grudniu 2016 roku Fundacja Harcerstwa Drugiego Stulecia skończyła 5 lat a co za tym idzie przyszedł czas aby Fundatorzy przyjrzeli się temu co przez ten czas zrobiliśmy i podjęli decyzję co dalej. Ocena wypadła pozytywnie i po konsultacjach Fundatorzy uznali, że Fundacja jest potrzebna i powinna działać nadal, a zatem należało podjąć kolejne działania wynikające ze Statutu. Ponieważ kadencja Rady Fundacji trwała 5 lat i z dniem upływu kadencji Rady Fundacji wygasły mandaty wszystkich jej członków, w pierwszej kolejności należało dokonać wyboru nowych członków Rady. Teraz przed Radą zadanie wytyczenia wieloletnich programów działalności Fundacji i zmiany w Zarządzie FHDS. Skład nowej Rady Fundacji oraz aktualny Statut znajdziecie na naszej stronie internetowej.
- Przez kilka miesięcy ubiegłego roku intensywnie pracowaliśmy nad informatyczno-historycznym projektem realizowanym w ramach programu "Patriotyzm jutra" prowadzonego przez Muzeum Historii Polski. Projekt nosił skomplikowaną nazwę "Technologie mobilne jako narzędzie wsparcia historycznych gier miejskich" i polegał na opracowaniu i wykonaniu oprogramowania umożliwiającego zdalne przygotowanie i przeprowadzanie gier miejskich i wycieczek tematycznych wspomagane takimi narzędziami jak tablety i smartfony. Jako pierwszy dział historii dostępny w ramach tego projektu wybraliśmy okres Harcerstwa Niepokornego, niestety byliśmy w stanie przygotować tylko jego wycinek dotyczący historii opowiedzianej przez kilka osób związanych z ruchem na terenie Warszawy. Projekt zrealizowaliśmy nie tylko dzięki pracy informatyków, ale również dzięki współpracy z kilkoma instruktorami z ZHP, SH i ZHR oraz z instruktorami-seniorami. Więcej na temat projektu możecie się dowiedzieć na jego stronie internetowej.
- Po raz kolejny Fundacja wspiera zbiórkę pieniędzy dla sierocińca sióstr urszulanek w Mweka w Tanzanii organizowaną z inicjatywy instruktorek, które odwiedziły sierociniec w 2013 roku. Tym razem pieniądze są zbierane z przeznaczeniem na remont budynku. Bieżące informacje o zbiórce zamieszczane są na stronie sierocińca i na wydarzeniu na Facebooku.
- W dalszym ciągu apelujemy o wsparcie dla rodziny krakowskich instruktorów Teresy i Tadeusza Żelazny.
C Z U W A J!
redakcja Biuletynu